TASARRUFLU AMPULLER KIRILDIĞINDA NE YAPMALIYIZ?

TASARRUFLU AMPULLER KIRILDIĞINDA NE YAPMALIYIZ?


TASARRUFLU AMPULLER KIRILDIĞINDA NE YAPMALIYIZ?

Tasarruflu ampul ve floresan lambaların zararlı etkilerinden korunmak için söz konusu lambalar kırıldığında veya patladığında nasıl hareket edilmesi gerektiğini şöyle özetleyebiliriz:

1. Kırıklara asla basmayın ve derhal odayı terk edin. Odayı en az 15-20 dk. havalandırın. Klima çalışıyorsa kapatın.

2. Kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Saçılan cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılabilir.

3. Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını süpürün ve cıva partiküllerini ise paspaslayın. Topladığınız kırık parçaları bir plastik torba içine alın ve bu torbayı mümkünse evdeki normal çöp kovasına değil, belediyelerce tahsis edilen kimyasal atık konteynerine atın.

4. Kırık ampulden çıkan tozu solumayın.

5. Kırık ampul parçaları elbisenize değdiyse, o elbiseyi tekrar kullanmayın. Çünkü kumaş cıva buharını emer ve sonradan tekrar ortama salar.

Uzun süreli düşük düzeyde cıvaya maruz kalmak, kişiden kişiye farklı belirtiler yaratabilir. Yorgunluk, iştah kaybı, kilo kaybı, uykusuzluk, hazımsızlık, ishal, ağızda ya da boğazda yanma, ağızda pas tadı, diş etlerinde yanma ve diş eti iltihabı, asabiyet artışı, hafızada zayıflama ve adale titremeleri bu belirtilere örnektir.

Cıva öncelikle deri ve mukoza zarlarını tahriş etmekte ve bazı kişilerde deri hassasiyeti yaratabilmektedir. Bu yüzden kırılan floresan lambalara ve tasarruflu ampullere dokunmak, tehlikeli sonuçlar doğurabilir.