WALLWASHER Kullanım Yerleri ve Amacı

WALLWASHER Kullanım Yerleri ve Amacı


LED teknolojisinin yaygınlaşmasıyla LED Wallwasher armatürleri pek çok binanın dış cephesinde görmeye başlamıştır. Wallwasher uygulamaları binalara modern bir görünüm kazandırırken, tarihi yapılara da doğru renk tercihleri ile uygulandığında farklı bir hava katmaktadır.

Duvar yıkama anlamına da gelen (Wallwashing) Wallwasher, geniş yüzeylerin aydınlatılması için kullanılan popüler bir aydınlatma ve tasarım tekniğidir.

Wallwasher kelimesinin anlamı her ne kadar da Türkçe ye Duvar Yıkama olarak geçse de Halk arasında Duvar Boyama diye adlandırılır. Ancak buradaki yıkama işlemi temizliği ifade etmiyor.

Duvarda belirli bir bölgeye odaklanarak ışığı parlatmak yerine, duvarın bir bölgesini ışıkla yıkayan aydınlatma armatürlerine Wallwasher denir.

Wallwasher’ın dilimizde yaygın olarak kullanımı ise Duvar Boyama‘dır.

Çoğunlukla kamuya ait kültürel binalar, müzeler, galeriler veya peyzaj aydınlatmasında çağdaş mimari ile birlikte kullanılır.

İç mekanlar da ise çoğunlukla rahatlatıcı alanlar oluşturmak, odaların daha parlak ve yüksek görünmesini sağlamak için kullanılan bir armatürdür.

Üç renk den oluşan RGB diye adlandırılan Wallwasher ler olduğu gibi aynı zamanda Beyaz, Günışığı, Amber, Yeşil, Mavi, Kırmızı renkleride yapılabilmektedir.

Belki her imalathane ne kadarda belli bir ölçü içerisinde imalat yapsalarda milimetrik olarakda imal edilebilir.